Konya Yemekleri

Konya Lokantaları

  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
.

Konya'da etli ekmek nasıl yapılır

Konya Yemek Kitabı Konya, Etli ekmek Konya’da çok sevilir ve Konya’daki fırın veya lokantalarda Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok daha güzel yapılır! Çünkü etliekmeğin anavatanı Konyadır.. Konya'da bundan 60-70 yıl önce çarşıda katıkçı dükkanları ile tek tük aşçı dükkanı ve lokanta ile bol miktarda kebapçı dükkanı bulunuyor idi.


Konya’da yabancı kökenli lokantalarda, açıldıktan birkaç ay sonra ‘etli ekmek servisimiz başlamıştır’ gibi ilanlar görülür. Hiçbir yiyecek Konya’da etli ekmekle rekabet edemez.


Bu kebapçı dükkanları genellikle bugün Kebapçılar içi denilen yerde toplanmışlardı. Çarşı esnafı; lokanta yemeklerinden ziyade kebapçı dükkanlarında speciallerle karın doyururdu. Çünkü lokantalardaki sulu yemeklerin en iyilerini evlerinde yiyebilirlerdi. Etli ekmek, kuşbaşı köfte satılan kebapçı dükkanlarında hazırlanırdı. Bugün olduğu gibi hazırlanıp pişirilen yerde yenmezdi.


Etli ekmek içi nasıl hazırlanır, etliekmek yapılışı? Etliekmeğin içi dükkanlarda veya evde hazırlanır, çıraklar tarafından muhtelif yerlerde bulunan etliekmek fırınlarında pişirilir, dükkanda bekleyen müşterilere sunulur. Bu etliekmek fırınlarından bazıları Mahkeme Hamamı, Kayıklı Kahve ve Çıkrıkcılar içinde bulunuyorlardı.


Lokantalarda hazırlanan etliekmek içleri ise; kasaplardan gövde olarak gelen koyun etleri kalfalar tarafından parçalanırdı. Buna o günün deyimiyle et bozmak denilirdi. Her kebapçı dükkanının iş kapasitesine göre 10 ile 30 gövde arasında et gelebilirdi.


Etli Ekmek (Etli Pide) Tarifi etler tezgahlar üzerine yatırılır, parçalama bıçaklarıyla ayrılır; kuşbaşılıklar, köftelikler ayrı bir tarafa konulur, etlerin sinirleri ayrılır ve etliekmek için ayrılan parçalar yarım metre boyundaki bir çift bıçakla kıyılırdı.


Etliekmeğin içine konulacak sebzeler de aynı şekilde doğranarak kıyılmış ete karıştırılır. Et hiç bir zaman makine ile çekilmez. Köfte etlerinde bile bıçak kullanılırdı... Bunun için hazırlanan bu içlere bıçakarası (Etliekmek) -yani minik kuşbaşı- denilmiştir.


Normal (tek porsiyon için) etliekmeklerde 60 gr kıyma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber, maydonoz) kullanılır. Bol etli isteyenlere ise 100 gr et, 100 gr sebze kullanılır. Onun için bu tip etliekmekler için bol deyimi kullanılır. (Ama şimdilerde alışkanlıktan dolayı hep tek bol, bir buçuk bol deniyor...


Konya Etli Ekmek - Etlipide Yemek Resimleri