Konya Yemekleri

Konya Lokantaları

  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
  • Kiralık Firma Sponsor Yeri
.

Konya'da fırın kebabı nasıl yapılır

Konya Yemek Kitabı Konya'da Geleneksel Lezzet.., Fırın Kebabı'nın Selçuklular döneminden geldiği rahatlıkla söylenebilir.Hz. Mevlana’nın eserlerinde kebaptan ve kelle kebabı yapan fırınlardan bahsedilir.


Konya’da Koyunun ve kuzunun muayyen yerlerinden alınan parçalar usulüyle iki aşamadan geçirilerek fırında pişirilerek hazırlanır. Hayvanın arka budu dışında her tarafından kebap yapılabilirse de kaburga ve ön kolu en makbul yerleridir..


Konya'nın meşhur "Fırın Kebabı" yalnızca mevsime göre koyun veya kuzu etiyle yapılır. Kuzu kullanılırsa hiç su verilmez, kendisi sulanır. Kuzu 3 - 4 saatte, erkek koyun 4 saatte, dişi koyun 7-8 saate pişer. Bir koyunda ortalama 10-15 kilo kebaplık et çıkar.


Fırın Kebabı nasıl hazırlanır, kebabın yapılışı? Fırın kebabında sadece ön kol ve kaburga etleri kullanılır. Büyük bakır leğenlere alınan etler taş fırın içinde meşe odunu ateşinde fırında pişirilir. Konyanın muhtelif yerlerde bulunan kebap fırınlarında pişirilir, dükkanda bekleyen müşterilere sunulur. Bu Kebapçıların bazıları Mahkeme Hamamı, Kayıklı Kahve ve Çıkrıkcılar içinde bulunuyorlardı ama şimdi Konyanın birçok yerinde Kebapcılar veya başka bir deyişle lezzet ustaları vardır..


Lokantalarda hazırlanan etliekmek içleri ise; kasaplardan gövde olarak gelen koyun etleri kalfalar tarafından parçalanırdı. Buna o günün deyimiyle et bozmak denilirdi. Her kebapçı dükkanının iş kapasitesine göre 10 ile 30 gövde arasında et gelebilirdi.


Konya'nın meşhur Fırın Kebabının Tarifi; Gövde etler tezgahlar üzerine yatırılır ve etler ayrıştırılı.. Pişirme süresi etin cinsine göre 3 ila 7 saat arasında değişir. Bu kadar uzun sürede pişince sonuçta 3 kg. etten yaklaşık 1 kg kebap elde edilir. Tek 100 gr., bir buçuk 150 gr. müşterinin isteğine veya yiyeceğine göre servis yapılır.


Konya Kebabı'nın yanında baş soğan tabir ettiğimiz kuru soğan verilir ama şimdiki dönemde kuru soğana ilave olarak; Kebapçılarda ve lokantalar domates, biber ve ezme gibi söğüşlerde konabiliyor...


6 kişiden fazla menü; 1 koyun kaburgası ve ön kolu, yapılması parçalanan etler kebap leğenine yerleştir. 3 ila 7 saat arasında fırında pişirilir..


Konya Fırın Kebabı - Kebap Yemek Resimleri